Alkohol není řešení, alkohol v nepřiměřeném množství jsou pouze další a nové problémy. Tuto skutečnost si naštěstí většina dospělých uvědomuje a stejně budeme nejspíš souhlasit i s tvrzením, že alkohol v rukou dětí a dospívajících nemá co dělat. Během letošních prázdnin se však strážníci Městské policie Zlín setkávají jak s podnapilými dětmi, tak i dospělými, kteří neznají vlastní míru, o čemž nejlépe vypovídá několik případů ze závěru uplynulého týdne.

Ve čtvrtek 5. srpna 2021 večer kontrolovala hlídka MP Zlín v sadu Svobody skupinku tří děvčat ve věku 14 – 17 let, z nichž byly dvě zjevně pod vlivem alkoholu. Následné orientační vyšetření podezření potvrdilo a analyzátor alkoholu v dechu se zastavil na hodnotách 1,4 a 1,7 promile.

V tomto stavu bylo vyloučeno, aby strážníci nechali náctileté děvčata napospas osudu, a tak je předali do péče jejich rodičů.

Teprve 16letý chlapec, kterému ovšem v organizmu kolovalo na 2 promile alkoholu, byl nalezen strážníky v pátek 6. srpna 2021, kdy v centru Zlína probíhala součinnostní kontrolní akce s Policií ČR. Opilý teenager se pochlubil, že alkoholické nápoje předtím popíjel společně se svými kamarády.

Také jeho si převzali od hlídky MP Zlín rodiče.

Další mladíci ve věku 15 a 16 let nemohli uniknout pozornosti strážníků v sobotu 7. srpna 2021 kolem půl druhé v noci v blízkosti železniční stanice Zlín střed. Mladší z nich měl totiž vážné problémy s kontrolou vlastního chování, což dokonale objasnila hodnota 1,1 promile, která se zobrazila na displeji alkotesteru. Protože si sám stěžoval na nevolnost a v důsledku opilosti docházelo ke zhoršení zdravotního stavu, následoval příjezd zdravotnické záchranné služby a jeho transport do krajské nemocnice. Staršího kamaráda, u nějž se certifikovaný přístroj zastavil na hodnotě 1,2 promile, si poté převzal rodinný příslušník.

Všechny výše uvedené případy musí MP Zlín oznámit Oddělení sociálně-právní ochrany dětí zlínského magistrátu.

Nezvládnutá opilost se ale zdaleka netýká jen dětí, kterým chybí potřebné životní zkušenosti.

Své by o tom mohl vyprávět 31letý muž ze Zlína, který se ve čtvrtek 5. srpna 2021 večer válel v podnapilém stavu na zastávce MHD U Zámku.

Hlídce MP Zlín se jej sice nakonec podařilo probudit, ale pobyt i pohyb ve vzpřímeném postoji byl zjevně nad jeho síly. Není se co divit, hodnota alkoholu 4,2 promile v těsné spolupráci s gravitací obvykle takový pohyb vylučuje. Mladého muže proto strážníci po provedeném lékařském vyšetření převezli k vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice.

S hodnotou 3,4 promile skončil na záchytce o den později také 56letý muž z okresu Zlín, který se uložil na odstavném parkovišti pro autobusy na zdejším nádraží.

Nakonec bychom na případu 50letého místního muže rádi připomněli, že konzumace alkoholických nápojů se naprosto vylučuje s řízením motorového vozidla.

Toho zastavila hlídka MP Zlín v neděli 8. srpna 2021 ráno a provedené orientační vyšetření prokázalo, že mu v organizmu stále zůstalo na 0,5 promile alkoholu.

Podle tvrzení řidiče konzumoval alkoholické nápoje naposledy během sobotního večera, tudíž se nejspíše jednalo o tzv. zbytkový alkohol. Ovšem i ten má potenciál dotyčnému pořádně zkomplikovat život. Nejen „mastnou“ pokutou, ale zejména zákazem činnosti spočívajícím v zákazu řízení motorových vozidel.

Událost si tak na místě převzala k dalšímu šetření hlídka Policie ČR.

Ilustrační obrázek

A když už jsme zmínili zbytkový alkohol, víte, za jak dlouho dokážete bezpečně odbourat 10° pivo? Jedno, dvě, pět? V případě muže o hmotnosti 90 kg jsou to orientačně 1,5 hodiny, 3 hodiny a 7 hodin. Jestliže tedy nehodláte před zítřejší jízdou abstinovat, zakupte si některý z elektronických alkotesterů  nebo si proveďte alespoň orientační výpočet na tzv. alkoholové kalkulačce, které jsou dostupné on-line.

– pj –