„Říkáš to těm lidem, Karle? Říkáš jim, že když řídí, tak nemají chlastat?
No řikáme jim to pořád.
No když jim to řikáme pořád, tak to fakticky nechápu.
A ty víš, Karle, že jim to řikáme, ty víš, že jim to řikáme od samýho začátku.
Dyť já vim, tak mi teda řekni, proč chlastají, když řídí…
To já právě nevim, Karle…“

Nesmrtelný dialog na téma hnědé podšálky s uchem z filmu Účastnící zájezdu, jsme si vypůjčili na úvod zprávy, která popisuje další a další případy našich spoluobčanů, kteří nechápou, že se konzumace alkoholických nápojů vylučuje s řízením vozidla v silničním provozu.

V pondělí 13. září 2021 odpoledne řešila hlídka Městské policie Zlín řidiče osobního motorového vozidla, který si nelámal hlavu se zákazem odbočování vlevo a vlevo odbočil.

Jak záhy vyšlo najevo, ignorování dopravní značky nebylo zdaleka největším problémem 34letého řidiče. Ten se totiž před jízdou posilnil konzumací alkoholických nápojů, přičemž orientační vyšetření prokázalo, že mu v organizmu koluje přes 1 promile alkoholu.

Strážníci jej proto omezili na osobní svobodě a celou věc si následně převzala k dalšímu šetření hlídka republikové policie.

O poznání nebezpečnější nápad se dostavil v neděli 19. září 2021 v hluboké noci u dvou mladíků ve věku 23 – 24 let, resp. s hodnotami 2,1 a 2,6 promile.

Mladí muži se rozhodli vyzkoušet kouzlo sdílených kol a skutečností, že porušují jak smluvní podmínky, tak i zákon o silničním provozu, se nikterak netrápili. Hlídka MP Zlín je zastihla v okamžiku, kdy jeden se snažil marně rozjet, zatímco druhý se i s půjčeným bicyklem uložil z vertikální pozice do horizontální.

Strážníci oběma cyklistům vysvětlili, že v podnapilém stavu nemohou řídit ani jízdní kolo a doporučili jim pohyb výhradně po vlastních. To bylo nakonec pochopeno, ale i tak bude mít celá věc dohru v přestupkovém řízení před správním orgánem, kde jim hrozí vysoká pokuta.

Stěží uvěřitelný příběh se pak odehrál ve středu 22. září 2021 večer v místní části Kudlov.

Čtvrthodinu před desátou přijal operační důstojník oznámení, že se poblíž zastávky MHD nachází skupina podnapilých osob. Další volající poté upřesnil, že v místě je odstaveno osobní motorové vozidlo, které jeho řidič zaparkoval nárazem do opěrné zídky, načež z místa odvrávoral pryč.

V okamžiku, kdy již na místě stála auta městské i republikové policie, za nimi zastavil další vůz. Z něj se vypotácel 27letý řidič, který se předem omluvil, že něco málo před jízdou vypil a poprosil o shovívavost, neboť přijel vyzvednout vozidlo, které do zdi zaparkovala údajně jeho přítelkyně. Hodnota 2,4 promile alkoholu v dechu, která se zobrazila na displeji elektronického analyzátoru, vyrazila dech všem přítomným.

Stejně jako v prvním popsaném případě podnapilý muž z místa svým vozem již neodjel a čekají jej značné nepříjemnosti. Ty s sebou obvykle přináší trestní řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

– pj –