Převozy podnapilých osob k bezpečnému vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice jsou bohužel velmi častou součástí práce strážníků Městské policie Zlín. Setkávají se přitom s osobami, které nedokáží kontrolovat své chování, které jsou agresivní a ve velkém procentu případů jsou taktéž znečištěny různými tělními tekutinami či exkrementy. Případ ze sobotního rána 22. června 2019 byl však do jisté míry výjimečný.

Deset minut po půl deváté přijal operační důstojník MP Zlín oznámení o muži, který si v podnapilém stavu ustlal v čekárně autobusového nádraží, přičemž místo odmítá opustit. Na místo tak zamířila nejbližší motorizovaná hlídka MP Zlín.

Strážníci vzápětí zjistili, že se jedná o obézního podnapilého muže, kterému v organizmu kolovalo téměř 2,9 promile alkoholu. Dotyčný komunikoval jen se značnými obtížemi a nebyl schopen vstát, natož se samostatně pohybovat ve vzpřímeném postoji. Hlídka MP Zlín proto na místo přivolala zdravotnickou záchrannou službu, jejíž lékař poté potvrdil, že absence kontroly chování je u něj zapříčiněna pouze předchozí konzumací alkoholických nápojů.

Dalším osudem dotyčného tak byl převoz do protialkoholní záchytné stanice v Kroměříži. Jenže ten se vzhledem k jeho rozměrům a tělesné hmotnosti neobešel bez problémů. S jeho naložením na nosítka a do transportního vozidla musely pomoci další dvě hlídky strážníků, při vyložení pak zlínským strážníkům pomáhali kolegové z Kroměříže. Událost se přesto neobešla bez škody na majetku, když pod dotyčným praskla jedna ze vzpěr transportních nosítek.

Dotyčného nyní čeká přestupkové řízení pro podezření z přestupku podle zákona na ochranu zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Toho se dopustí ten, kdo ve stavu zjevně pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky vstoupí na místo ve veřejně přístupném prostoru budovy související s veřejnou dopravou, a hrozí za něj pokuta až do výše 20 000 Kč.

– pj –