Kontrola mimořádných a krizových opatření, které mají omezit šíření pandemické nákazy koronavirem covid-19 v populaci, patří mezi aktuální úkoly také Městské policie Zlín. Dobrou zprávou je, že drtivá většina spoluobčanů chápe důvody, kvůli kterým jsme momentálně omezeni na běžném způsobu života, a tato opatření respektují. Přesto se najdou jedinci, kteří se jim nijak podřídit nehodlají.

Krátce před jedenáctou hodinou večerní ve čtvrtek 29. října 2020 kontrolovala hlídka MP Zlín na sídlišti Jižní Svahy 38letého muže z Otrokovic. Ten nejprve odmítal prokázat svoji totožnost a při následném řešení nařkl strážníky i policisty, že jsou zkorumpovaní a své přesvědčení prokládal vulgaritami nejhrubšího zrna. Jeho protiprávní jednání tak bude mít nyní dohru před správním orgánem.

Dobrý způsob, jak na sebe upoutat pozornost, zvolil o den později 56letý muž ze Zlína, který krátce před půlnocí vstoupil do vozovky, aby se pochlubil projíždějící hlídce MP Zlín tím, jaké kejkle dovede se svým prostředníčkem.

Poté strážníkům sdělil, že se vydal na nákup alkoholu a omezení pohybu si je sice vědom, ale podřizovat se mu nehodlá. Také jeho jednáním se bude zabývat správní orgán.

Jen o několik minut později pak hlídka z okrsku Jižní Svahy kontrolovala trojici osob ve věku 22 – 36 let, které taktéž žádné zákazy nezajímají, a zrovna ze vracely z alkoholové party v jednom ze soukromých bytů. Protože ani v jejich případě nešlo věc dořešit na místě, bude oznámena k dalšímu projednání správnímu orgánu.

V sobotu 31. října 2020 hodinu po půlnoci na autobusovém nádraží kontrolovala jiná hlídka MP Zlín 68letého muže. Při prověřování totožnosti vyšla najevo skutečnost, že jeho osobní údaje figurují v databázi celostátně hledaných osob. Strážníci jej proto předali k dalšímu opatření kolegům z republikové policie.

Během platnosti mimořádných opatření se hlídky MP Zlín nezřídka setkaly také s případy, kdy nebyl dodržen zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Až do sobotního poledne si strážníci vystačili s domluvou, protože po vysvětlení situace obvykle dotyční vždy pochopili, o co jde. Ignoraci těchto předpisů naopak předvedl 54letý muž ze Zlína, který nejenže od konzumace svého piva neupustil, ale navíc všechny přítomné ujistil, že mu jsou všechna opatření a nařízení státu ukradená. Tak uvidíme, jestli svůj názor ve správním řízení nezmění.

V sobotu odpoledne pak spěchala hlídka MP Zlín z okrsku Malenovice na zastávku MHD, kde se nacházel cestující bez nasazené ochrany dýchacích cest proti šíření kapének. Nejenže odmítal uposlechnout pokyny přepravce, ale byl vulgární i vůči ostatním.

Strážníci zjistili, že se jedná o 38letého podnapilého muže z okresu Hodonín, se kterým měli již co do činění v minulosti. Tentokrát nastoupil do trolejbusu bez roušky či jiného zakrytí dýchacích cest, a když jej jedna ze spolucestujících požádala, aby zjednal nápravu, začal hlasitě urážet vládní politiky, vykřikoval své přesvědčení, že žádný koronavirus neexistuje a důchodci by měli „zdechnout“.

Hlídka MP Zlín amatérského epidemiologa opakovaně poučila, že rouška nepatří v trolejbusu na bradu, ale má zakrývat dýchací cesty, jimiž jsou u člověka ústa a nos. Pochopit tuto složitost ovšem bylo zjevně nad síly dotyčného, který si roušku i během jednání se strážníky opakovaně sundával. Také jeho protiprávním jednáním se bude zabývat správní orgán.

Vedle výše uvedených případů řešili strážníci také desítky dalších porušení, v jejichž případě ale postačovala ke zjednání nápravy domluva.

Všem spoluobčanům, kteří jsou zodpovědní k sobě i ke svému okolí a dodržují platná nařízení, děkujeme!

– pj –