Oznámení o požáru obytné budovy prověřovala hlídka Městské policie Zlín v pátek 15. června 2018 večer.

V okamžiku, kdy strážníci dorazili na místo, se zde nacházely již dvě jednotky profesionálních hasičů. Z objektu nebyl vidět ani cítit kouř, ale i z venku bylo patrno, že někdo uvnitř použil práškový hasící přístroj. Když pak strážníci společně s hasiči vstoupili dovnitř, potvrdilo se, že po ohni zde není ani památky, zato modrý prášek z přístroje byl jak ve společných prostorách, tak i uvnitř otevřených bytů.

V blízkosti domu hlídka MP Zlín kontrolovala 16letého mladíka a uvnitř jeho o dva roky staršího kamaráda, který pobíhal po schodišti se smetákem v ruce. Podle vyjádření jedné z obyvatelek stáli za tímto nadělením právě tito dva výtečníci, kteří předtím běhali po domě a stříkali po sobě hasícím přístrojem, až se v mlze z modrého prášku nedalo dýchat.

Mladší z aktérů pak hlídce uvedl, že když vstoupil do domu, nalezl u vstupu do sklepa hasící přístroj. Protože ještě nikdy neměl příležitost hasící přístroj vyzkoušet, postihnul jej nápad, že právě nastala ta pravá chvíle. Přístroj inicioval a jeho obsah vystříkal jak ve společných prostorách, tak i v bytě svého kamaráda. Aby toho nebylo málo, vniknul pootevřenými dveřmi i do sousedního bytu, kde práškem poškodil elektroniku a osobní věci uživatele.

Orientační vyšetření poté prokázalo téměř 0,9 promile alkoholu v organizmu mladistvého a na 1,6 promile u jeho staršího kamaráda.

Jejich řádění, resp. způsobenou škodu, následně ohodnotila správcová objektu na nejméně 10 000 Kč, v čemž ale nebylo zahrnuto poškození věcí v bytech.

Pro podezření z provinění poškození cizí věci předali strážníci celou věc k dalšímu šetření republikové policii a také kontaktovali matku mladistvého, kterou přepravili na místo incidentu.

– pj –