Říká se: „Jiný kraj, jiný mrav“, ale v případě 35letého cizince, který vyvolal ničím a nikým nevyprovokovanou potyčku, se nelze na toto přísloví odvolávat ani omylem.

Úterý 26. července 2022, restaurace v centru Zlína: U stolu sedí několik přátel, kteří si užívají teplý letní večer a příjemnou konverzaci. Kolem desáté večerní k nim přistupuje neznámý muž, který je zjevně „pod parou“. Těžce hledá slova v češtině a zrovna jej napadlo, že by si mohl obstarat nové kamarády. U tohoto stolu však o jeho poněkud vtíravou společnost nikdo nestojí. To je ovšem mimo realitu dotyčného, který nedokáže pochopit pobídku, ať si sedne k některému z vedlejších volných stolů, které jsou kolem asi tak všechny. Opilec nejvíce komunikuje s 40letým mužem, kterého pak obtěžuje svými protivnými dotyky, načež se mu nečekaně pokusí uštědřit dvě tvrdé rány pěstí do obličeje. První se jakž takž trefí, druhá už díky aktivní obraně svůj cíl nezasáhne. Napadený se úspěšně brání, pomáhají mu i ostatní přísedící a jeden z nich pohotově vytáčí tísňovou linku Městské policie Zlín – 156.

O pět minut později na místo dorazila hlídka Útvaru operativního zásahu MP Zlín a následně také policisté republikové policie. Orientační vyšetření u útočníka prokázalo téměř 3 promile alkoholu v dechu. Protože napadený inkasoval úder do hlavy, byla přivolána také zdravotnická záchranná služba, která jej převezla k dalšímu vyšetření do nemocnice.

Incident je prozatím kvalifikován jako přestupek proti občanskému soužití, a pokud útok nebude mít pro napadeného žádný závažný následek na zdraví, bude mít dohru v přestupkovém řízení před správním orgánem.

– pj –