Oznámení o seniorce, která se nacházela na frekventované pozemní komunikaci, přijala Městská policie Zlín ve čtvrtek 25. července 2019. Podle oznamovatele se jednalo o ženu vysokého věku, kterou doprovodil ze silnice na chodník. Po něm sice již dokázala jít samostatně, ale přesto měl obavu o její zdraví.

O pět minut později na místo dorazila hlídka MP Zlín, která se na nedaleké zastávce MHD zkontaktovala s 97letou ženou. Ta strážníkům sdělila, že se vrací domů z nedalekého supermarketu a cítí se po zdravotní stránce dobře. S ohledem na její požehnaný věk a aktuální klimatické podmínky, kdy se venkovní teploty blížily tropické třicítce, navrhla hlídka MP Zlín vitální seniorce, že ji do místa jejího bydliště raději odveze služebním vozidlem. To paní přijala a strážníci jí pomohli s nákupem až ke dveřím jejího bytu.

Upozorňujeme, že aktuálně platí až do zítřejšího večera výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před vysokými teplotami. Meteorologové předpokládají, že odpolední teploty překročí 31 °C.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech. Hodnoty UV indexu budou v poledních hodinách velmi vysoké, omezit pobyt na přímém slunci, příp. používat sluneční brýle, pokrývku hlavy a chránit pokožku.

– pj –