Městská policie Zlín upozorňuje na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu s vysokým stupněm nebezpečí – velmi silný západní vítr s nárazy nad 90 km/h, která platí v pondělí 10. února 2020 od 10:30 do 17:00 hodin.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí – silný západní vítr s nárazy nad 65 km/h, pak platí od pondělních 17:00 hodin do úterý 11. února 2020 do 20:00 hodin.

Aktuální situace a předpověď počasí:

V silném jihozápadním, postupně západním proudění postupuje přes naše území studená fronta. Za ní k nám pronikne chladnější oceánský vzduch.

V pondělí přes den: Proměnlivá, převážně velká oblačnost, později dopoledne postupně od severozápadu s deštěm, ojediněle i bouřky. Během odpoledne a večera srážky jen místy a postupně v polohách nad 600-500 m smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty ráno a dopoledne 10 až 13 °C, během dne ochlazování. Čerstvý jižní až jihovýchodní, během rána postupně jihozápadní vítr, místy s nárazy 15 až 20 m/s, se bude později dopoledne měnit na silný západní 8 až 13 m/s s nárazy 20 až 25 m/s. Později odpoledne a večer bude vítr zvolna slábnout.

Během dne, zejména při přechodu studené fronty, budou nárazy větru dosahovat 70 až 90 km/h. Silný vítr bude působit komplikace, zejména v dopravě a v energetice.

V noci z pondělí na úterý: Oblačno až zataženo, zpočátku místy, během noci na většině území občasný déšť nebo přeháňky, v polohách nad 500 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 4 až 1 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s bude během noci postupně zesilovat, k ránu vítr čerstvý západní 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s.

V úterý přes den: Proměnlivá oblačnost, místy přeháňky, nad 500 m smíšené nebo sněhové. Odpoledne a večer srážky jen ojediněle. Nejvyšší odpolední teploty 4 až 7 °C. Čerstvý, během dne přechodně silný západní vítr 8 až 12 m/s místy s nárazy kolem 20 m/s, bude večer částečně slábnout.

Nárazy větru budou dosahovat kolem 70 km/h.

V noci z úterý na středu: Proměnlivá oblačnost, lokálně přeháňky, nad 300 m smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +2 až -1 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Ve středu přes den: Proměnlivá oblačnost, místy přeháňky, nad 400 m smíšené nebo sněhové. Nejvyšší odpolední teploty 5 až 8 °C. Čerstvý západní vítr 5 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, bude večer slábnout.

 

Doporučení ke zmírnění následků jevu:

 • Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách.
 • Možné přerušení elektrického vedení.
 • Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy.
 • Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu.
 • Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ (www.chmi.cz) a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství.
 • Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod.
 • Omezit pohyb venku i jízdy autem.
 • Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů.
 • Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení.
 • V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu.
 • Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

 

Z výše uvedených důvodů informujeme, že od pondělí 10. února 2020 jsou pro veřejnost uzavřeny všechny městské hřbitovy. Zákaz vstupu bude ukončen ve středu 12. února 2020 dopoledne.

Od pondělních 11:00 hodin do úterních 9:30 hodin byly také uzavřeny městské parky nacházející se v centru Zlína.

Konkrétně se jednalo o:

 • sad Svobody
 • park Komenského
 • Univerzitní park
 • starý hřbitov (nad Kudlovskou přehradou)

Zákaz vstupu byl na přístupových komunikacích vyznačen páskami s nápisy „VSTUP ZAKÁZÁN“.

Městská policie Zlín děkuje veřejnosti za pochopení a respektování tohoto omezení!

Další informace naleznete na webových stránkách města Zlín (www.zlin.eu) a Českého hydrometeorologického ústavu (www.chmi.cz).

– pj –