Povedená sestava se vyskytla v sobotu 10. března 2018 před polednem na zlínském náměstí Míru. Událost, která začala vysypáním odpadků na veřejné prostranství, pokračovala použitím donucovacích prostředků a končila převozem jednoho z aktérů do protialkoholní záchytné stanice.

Několik minut před dvanáctou hodinou prováděla hlídka Městské policie Zlín kontrolu centra krajského města. Strážníci si přitom povšimli muže, který na chodník vysypal sáček plný cigaretových nedopalků. Když poté vyzvali 64letého muže ze Zlína, aby jím způsobené znečištění odstranil, poslal je nejprve do míst, kam slunce nechodí nikdy a lékař jen ve výjimečných případech, ale po chvíli začal nedopalky přeci jen sbírat.

Tou dobou se v blízkosti zdržoval také 24letý místní muž, který je strážníkům důvěrně známý pro svá častá opilecká alotria. Tentokrát se však pod vlivem alkoholu vžil do role ochránce lidských práv proti policejní zvůli a strážníkům začal hlasitě vysvětlovat, že vlastně stejně nikomu nic nemohou. V okamžiku, kdy jej hlídka ponechala svému osudu a pokračovala v provádění pěší kontroly, se mladý muž posadil na kapotu služebního vozu, polil jej čirou tekutinou z PET láhve a tuto odhodil na náměstí.

Strážníci dostihli výtržníka na druhé straně náměstí, kde u něj provedli orientační vyšetření. To prokázalo, že mu v organizmu koluje přes 2,4 promile alkoholu. Poté následovalo představení s imitací různých záchvatů, jako ostatně již poněkolikáté, které následně vyloučil přivolaný lékař.

Protože se mladý muž projevoval vůči strážníkům stále agresivněji, byli mu nuceni přiložit služební pouta. A vzhledem k tomu, že dotyčný nedokázal kontrolovat své chování, bylo o jeho dalším osudu rozhodnuto. Na vystřízlivění si musel počkat v bezpečném prostředí protialkoholní záchytné stanice.

– pj –