Zdá se, že ani letošní včasný nástup jara, nemá šanci inspirovat některé jedince k mírnější konzumaci alkoholických nápojů. Když totiž pijí, tak nikoliv pro potěchu, odbourání napětí či rozproudění společenské konverzace, ale tzv. „do mrtva“.

V pátek 18. března 2022 po poledni nalezla hlídka Městské policie Zlín v centru krajského města ležícího 47letého muže, kterému se v tomto životě ještě nepodařilo zavadit o zaměstnání. Během dopoledne byl ale přistižen při neúspěšném pokusu o krádež, který následně důkladně zapil alkoholem.

Provedené orientační vyšetření prokázalo, že dotyčnému koluje v organizmu 3,5 promile alkoholu. Protože v tomto stavu nedokázal kontrolovat své chování, následovalo lékařské vyšetření, po němž jej strážníci převezli k bezpečnému vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice.

Ve stejný den v podvečer přijali oznámení o dalším ležícím muži strážníci z okrsku v Malenovicích.

O deset minut později již měli co do činění s 58letým mužem z okresu Zlín, který dokázal komunikovat jen s největšími obtížemi. Koordinovaný pohyb ve vzpřímeném postoji byl ale již zjevně nad jeho síly. Aby také ne, když se analyzátor alkoholu v dechu zastavil na hodnotě 3,3 promile.

Také v tomto případě následovalo lékařské vyšetření a převoz na kroměřížskou záchytku.

Že se podobné případy nevyhýbají ani něžnějšímu pohlaví, dokazují, bohužel, dva případy z pondělí 21. března.

Několik minut po půlnoci byla hlídka MP Zlín přivolána do podchodu v blízkosti obchodního centra, kde se v kabině výtahu uložila 41letá místní žena. Důvodem ke ztrátě vlády nad svým tělem byla opět nezvládnutá konzumace alkoholu, kdy elektronický analyzátor zobrazil na displeji hodnotu takřka 3,8 promile.

Druhá událost se pak odehrála v odpoledních hodinách ve čtvrti Letná, kam byli strážníci přivoláni k ležící 62leté ženě z Kroměříže. Ani ona nedokázala s hodnotou 3,3 promile kontrolovat své chování, a tak bylo i o jejím dalším osudu pro několik nejbližších hodin rozhodnuto.

Obě podnapilé ženy strávily letošní první jarní den čekáním na vystřízlivění v protialkoholní záchytné stanici v Kroměříži. Za necelé tři měsíce letošního roku provedla MP Zlín již 26 převozů podnapilých osob do tohoto specializovaného zdravotnického zařízení.

– pj –