Podání alkoholického nápoje dítěti, tedy osobě mladší 18 let, je protiprávním jednáním. Podle množství a následků může být buď přestupkem, na který pamatuje zákon až pokutou v řádech stovek tisíců, nebo trestným činem. Přesto se alkoholické nápoje k mládeži dostávají a ta mnohdy, jak se dá ostatně u dětí očekávat, nemá s jeho konzumací zkušenosti a bohužel ani zábrany.

Když hlídka Městské policie Zlín prováděla v sobotu 22. října 2022 večer kontrolu autobusového nádraží, naskytl se jí pohled na mladíka, který nezvládl jízdu na skateboardu a poroučel se k zemi. Strážníci mu přispěchali na pomoc a zjistili, že 15letý cizinec je zjevně pod vlivem alkoholu. To záhy potvrdil také analyzátor alkoholu v dechu, který prokázal hodnotu přesahující 1,7 promile.

Vzhledem k tomuto zjištění byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba a také Policie České republiky, která si věc převzala k dalšímu šetření. Mladík byl následně převezen k hospitalizaci do krajské nemocnice.

S několika láhvemi alkoholu se ve čtvrtek 27. října pustila do oslavy podzimních prázdnin čtveřice dívek ve věku 16 – 17 let. K tomu si slečny vybraly místo přímo v centru Zlína, přesněji v sadu Svobody, kde je navíc konzumace alkoholických nápojů zakázána. Večerní dýchánek jim však překazila hlídka městské policie, která u nich provedla orientační vyšetření s výsledky v rozmezí 0,8 – 1,1 promile. Na místě byl také zjištěn 20letý muž, který jim tyto nápoje podal.

Děvčata poté nepokračovala v odhalování krás nočního Zlína, ale převzali si je do péče jejich zákonní zástupci.

Šest minut po půlnoci v pátek 28. října zasahovala hlídka MP Zlín na zastávce MHD, kde se krátce předtím pozvracela 16letá dívka. V jejím případě se elektronický analyzátor zastavil na hodnotě téměř 2,1 promile a intoxikace alkoholem měla vážnější průběh. Také ji proto převezli zdravotničtí záchranáři na jednotku intenzivní péče dětského oddělení krajské nemocnice.

– pj –