V době nedílně spojené s obavami o vlastní zdraví se opět poněkud nerozumně projevilo několik jedinců, jejichž velkým problémem je nemírná konzumace alkoholických nápojů.

Ve čtvrtek 17. září 2020 dopoledne překvapil náhodného kolemjdoucího nález ležícího mužského těla poblíž čtvrti Letná. Jak se záhy přesvědčil, jednalo se o tvrdě spícího opilce, vedle nějž se povalovala láhev od vína. Následně vytočil tísňovou linku městské policie – 156.

Strážníci zjistili, že se jedná o 24letého muže, který se podle svých slov vrátil nedávno ze zahraničí a momentálně bydlí společně se svým bratrem. Hlídka u něj provedla orientační vyšetření, které prokázalo 2,3 promile alkoholu v organizmu, což vysvětlilo jeho společenskou únavu. Protože kromě střízlivosti dotyčnému nic nechybělo, převzal si jej do další péče rodinný příslušník.

Ve stejný den hodinu a půl po poledni se motal 40letý podnapilý muž u frekventované křižovatky v centru města. Dotyčný nejenže ohrožoval bezpečnost silničního provozu, ale dokonce se přímo v jízdním pruhu vymočil. Městskou policii na jeho chování upozornil svědek, který doplnil, že mu nejspíš jedno z projíždějících vozidel přejelo přes chodidlo.

O dvě minuty později na místo dorazila nejbližší motorizovaná hlídka, která zjistila, že dotyčnému koluje v organizmu 2,4 promile alkoholu. Podnapilý muž také potvrdil, že mu některé z aut přejelo kolem přes nárt nohy, kde strážníci společně s ním objevili krvácející zhmožděninu.

Vzhledem k tomu byla na místo přivolána také zdravotnická záchranná služba a hlídka dopravní policie, která si věc převzala k dalšímu šetření.

A stále ještě ve čtvrtek, tentokrát půlhodinu před půlnocí přijalo stálé operační centrum MP Zlín naléhavé oznámení od 33letého muže. Ten uvedl, že před malou chvílí odešla z bytu jeho matka oděná toliko do pyžama a papučí, vydala se k lesu a údajně by mohla mít sebevražedné myšlenky. Operační důstojník dotyčného požádal, aby se vydal ihned za matkou a na místo spěchala také hlídka z místního okrsku.

O několik minut později strážníci narazili na zmateného oznamovatele, který to již na první pohled přepálil s alkoholem. Hlídka jej proto doprovodila do místa bydliště, kde také v pořádku nalezla jeho maminku.

V pátek 18. září před polednem byla hlídka MP Zlín přivolána k ležícímu muži poblíž tzv. „Šmoulího města“ na sídlišti Jižní Svahy. Strážníci v dotyčném ihned poznali místního 65letého muže, který má v poslední době tendenci po požití alkoholu odkládat oděv, k čemuž částečně došlo i v tomto případě.

Orientační vyšetření poté prokázalo výsledek 2,3 promile, ale i přesto se muž dokázal pohybovat opět ve vzpřímeném postoji. Strážníci jej raději doprovodili až k jeho nedalekému bydlišti v domě s městskými byty. Zde ovšem zjistili, že uvnitř je hygienická situace natolik nevyhovující, že by mohla být riziková nejen pro bydlícího, ale i ostatní obyvatele. Ze strany MP Zlín byl proto o těchto skutečnostech vyrozuměn vlastník budovy.

A alkohol sehrál svoji roli také v případě narušení soužití mezi 42letou ženou a jejím 49letým přítelem, k němuž došlo v neděli 20. září dopoledne na jedné ze zlínských čerpacích stanic.

Hlídka MP Zlín na místo dorazila během čtyř minut od přijetí oznámení a zjistila, že pozvání na kávu se záhy zvrtlo ve schválnosti. Místo vychutnání povzbudivého moku totiž muž uchopil kelímek a jeho obsah vychrstl své družce na záda. To ostatně ani sám nepopíral, jen vzájemné polití kávou považoval v zásadě za běžný doplněk jejich partnerské komunikace. Jestli tomu tak skutečně je, nebo bylo toto chování zapříčiněno hodnotou 1,3 promile alkoholu v dechu, bude muset rozlousknout správní orgán.

– pj –