Těžké pořízení bylo v sobotu 8. června 2019 se skupinou sociálně nepřizpůsobených osob, které se zdržují v centru krajského města.

Krátce před polednem prováděla hlídka Městské policie Zlín kontrolu autobusového nádraží. Na strážníky se přitom obrátila kolemjdoucí žena, která uvedla, že na jednom z nástupišť viděla muže a ženu, kteří zaútočili na další přítomnou. Tu měli kopat do hlavy, načež dotyčná zůstala bezvládně ležet na zemi.

Strážníci se ihned přesunuli na označení místo, kde spatřili ležící 57letou ženu, v minulosti mnohokrát řešenou pro svá častá protiprávní jednání. U ní se nacházel 37letý muž ze Zlína ve společnosti 32leté ženy z Otrokovic. Ležící žena byla při vědomí, ale ve viditelně podnapilém stavu, což byl případ i dalších přítomných.

Následně bylo zjištěno, že příčinou incidentu mělo být velmi necitlivé vyjádření dotyčné na adresu zesnulého bratra přítomného muže. Mladší žena ji proto povalila na zem a několikrát ji kopla do břicha, načež dotyčný zaútočil opakovanými kopy na její hlavu.

Strážníci proto na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu a pro podezření z přečinu výtržnictví taktéž vyrozuměli republikovou policii. Ještě do jejich příjezdu provedli orientační vyšetření, které prokázalo 2,4 promile u napadené, 2,9 promile u útočící ženy a 3,2 promile u agresivního muže.

Šetření tohoto protiprávního jednání si následně převzala hlídka zlínského obvodního oddělení Policie ČR.

Ve stejnou dobu procházela kolem náhodná svědkyně, která strážníkům sdělila, že v parku nad nádražní budovou dochází k potyčce mezi bezdomovci, přičemž jedna z aktérek měla pořvávat své vulgarity po kolemjdoucích. Hlídka MP Zlín se proto ihned přemístila na dané místo, kde se skutečně nacházela větší skupina sociálně nepřizpůsobených osob. Část z nich se vzájemně postrkovala a křičela na sebe nepublikovatelné slovní výrazy, další se povalovali po zemi mezi odpadky.

Agresivní nálady přítomných se vzápětí obrátily proti strážníkům, kteří proto na místo přivolali další hlídku městské policie. Následně bylo zjištěno, že nejzuřivěji si počíná 41letý muž z Tečovic, 34letý muž a 28letá žena, oba z Otrokovic. Tyto osoby se strážníky nijak nespolupracovaly, neustále ze sebe chrlily nadávky nejhrubšího zrna a z vysoka kašlaly na zákonné výzvy. Přítomná žena si dokonce v jeden okamžik vyzula tenisky a tyto švihla po zasahujícím strážníkovi. Protože však i v tomto okruhu osob platí, že karma je zdarma, po pokusu s hodem obuví následoval její opilecký pád na zem.

Jelikož zmíněná trojice osob nedokázala kontrolovat své chování, přivolali strážníci na místo zdravotnickou záchrannou službu. Ještě do příjezdu lékaře pak museli zakročit proti agresivní ženě, které přiložili pouta. S pouty na rukou skončil vzápětí také její 34letý kumpán, který se pokusil napadnout strážníky při zákroku vůči agresivní ženě. Mezitím se snažil situaci eskalovat také 41letý muž, který opět verbálně napadal ostatní přítomné, a když slova začaly střídat pěsti, také on skončil na zemi v poutech.

Přivolaný lékař následně konstatoval, že absence kontroly chování těchto osob je zapříčiněna pouze jejich podnapilostí. Ostatně není divu, když analyzátor alkoholu v dechu prokázal hodnoty mezi 1,6 – 2,5 promile alkoholu v organizmu.

Strážníci proto převezli trojici agresivních jedinců k bezpečnému vystřízlivění do kroměřížské protialkoholní záchytné stanice a jejich protiprávní jednání bude mít dohru před správním orgánem.

– pj –