Poslední den roku 2021 a oslavy spojené s vítáním nového proběhly z pohledu Městské policie Zlín poměrně klidně. Strážníci však řešili větší množství případů, které se týkaly zatoulaných zvířat, o slovo se přihlásili také spoluobčané, kteří nedokázali ukočírovat pití alkoholických nápojů v rozumných mezích, a také bylo řešeno obtěžování zábavní pyrotechnikou.

Prvního podnapilého muže řešila hlídka MP Zlín 31. prosince 2021 po půlnoci u vjezdové vrátnice Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice. Sem se 21letý místní muž dostavil k ošetření, neboť se domníval, že se jedná o nemocnici. Skutečnost, že se zařízení zdravotní péče nachází na opačné straně řeky, zjevně pochopit nedokázal, přičemž svoji negativní roli jistě sehrálo 2,4 promile alkoholu v organizmu.

Protože si dotyčný stěžoval na bolest nohy, která jej omezovala v dalším pohybu, předali jej strážníci zdravotníkům, kteří ho převezli na úrazovou ambulanci.

Již od dopoledních hodin se na MP Zlín obraceli lidé, kteří nalezli nejen zatoulané psy, ale i další zvířata. První pes byl řešen o půl deváté v lokalitě Kocanda, další o půlhodinu později na Mladcové. Kolem desáté pak strážníci společně s městskými hasiči pomáhali indisponované labuti v místní části Štípa, kterou však přítomnost složek IZS nakonec povzbudila natolik, že dokázala z místa svými silami vzlétnout a odlétnout. O čtvrt na jedenáct pak strážníci řešili klec s potkany, kterých se někdo zbavil tak, že je na ulici Kúty odložil k popelnici. Před třetí hodinou převezla hlídka MP Zlín do útulku pejska, který volně pobíhal v lokalitě Pindula, o čtvrt hodinu později pak postihl stejný osud psa v místní části Jaroslavice.

Lepší konec měla událost, kdy zábavní pyrotechnika vystrašila dalšího psa v Malenovicích. Jeho majitel kontaktoval strážníky a ti vzápětí přijali oznámení o fence, která přišla na cizí zahradu. Zde si ji také majitel vyzvedl a událost se tak obešla bez nutnosti odchytu.

Poslední pes, který v roce 2021 skončil na útulku, se přidal po deváté večerní ke kolemjdoucím v místní části Štípa.

Ještě před devátou hodinu ranní vyjížděla hlídka MP Zlín z okrsku Jižní Svahy k objektu univerzity, před nímž se nacházela zraněná 67letá žena, která upadla a udeřila se do hlavy. Jak bylo následně zjištěno, svoji roli sehrála ranní konzumace alkoholických nápojů, kdy se analyzátor alkoholu v dechu zastavil na hodnotě 1,9 promile. Po lékařském vyšetření strážníci dotyčnou předali do péče rodinného příslušníka. Stejný osud ve stejné lokalitě postihl také 59letého muže, který kolem druhé hodiny odpolední nedokázal v důsledku opilosti použít dolní končetiny. 

Opět sídliště Jižní Svahy, třetí hodina odpolední, parkoviště před supermarketem, ležící podnapilý muž. V tomto případě strážníci zjistili, že jde o 62letého muže z okresu Zlín, u nějž orientační vyšetření prokázalo na 2,7 promile alkoholu. Protože opilec v tomto stavu nedokázal kontrolovat své chování, následoval jeho převoz k bezpečnému vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice. Jak se ale ukázalo později, nebyl v roce 2021 poslední.

Na úrazové ambulanci pak skončila 63letá žena, která se kolem osmé večerní povalovala v podnapilém stavu na zastávce MHD v místní části Kudlov. Přivolaná hlídka MP Zlín ji nalezla v kleče s krvácejícím zraněním v obličeji, kdy dechová zkouška prokázala na 2,3 promile.

Po půl desáté pak vyjížděla hlídka MP Zlín do místní části Malenovice, kde se měl nebezpečně pohybovat po vozovce podnapilý muž. Strážníci 41letého muže nalezli již na komunikaci určené pro pěší, a tak událost nakonec uzavřeli domluvou a poučením o pravidlech silničního provozu.

Kolem desáté pak jiná hlídka MP Zlín nalezla na autobusovém nádraží dalšího podnapilého muže, kterého se marně snažil ze země zvednout jeho kamarád. Strážníci zjistili, že opilému 24letému muži z Vizovic koluje v organizmu 3,4 promile alkoholu, čímž se stal neslavným rekordmanem posledního dne roku 2021. Za pomoci hlídky se nakonec dotyčný postavil na nohy a kamarád jej na druhý pokus odvedl domů.

Úplně poslední transport na kroměřížskou záchytku roku 2021 patřil 67letému muži ze Zlína s hodnotou přesahující 2,4 promile. Toho zradilo alkoholem znavené tělo v nebezpečné vzdálenosti od železniční trati, kde jej nalezl výpravčí z blízké stanice. Po lékařském vyšetření tak strážníci zahájili převoz a společně s podnapilým mužem přivítali příchod nového roku ve služebním vozidle pro odvoz opilců do specializovaného zdravotnického zařízení.

V časných hodinách prvního dne nového roku řešily hlídky MP Zlín 24letého muže z okresu Zlín, který jej nepřivítal tradičně alkoholem, ale aplikací halucinogenních látek. Při pohybu ve čtvrti Lazy pak svedl boxerský zápas s lampou veřejného osvětlení, která však tento pokus přestála bez úhony a se stoickým klidem, načež se chtěl schovat mezi zaparkovanými vozidly, od nichž zcela logicky očekával, že jej zahřejí.

Strážníci dotyčnému vysvětlili, v jaké galaxii, konkrétním místě i čase se nachází, načež muž prozřel, hlídce způsobně poděkoval a vyrazil údajně k domovu.

Samostatnou kapitolu pak tvořilo nevhodné používání zábavní pyrotechniky, kdy některým uživatelům nestačí její odpalování v souladu s návodem a platnými předpisy, ale z nějaké vnitřní pohnutky musí otravovat život ostatním. Mezi takové případy patřilo jak házení bouchacích kuliček po kolemjdoucí, tak i vhazování petard na zahrady cizích domů.

Kolem půlnoci se pak nebe nad krajským městem rozzářilo bezpočtem ohňostrojů, což ostatně k výročí oběhu planety kolem Slunce tak nějak patří. Odpalování zábavní pyrotechniky mezi bytovými domy ve čtyři hodiny ráno je však nejen protiprávní, ale především spolehlivým způsobem, jak vytočit do běla všechny (ne)spící sousedy. A pomyslného vrcholu hlouposti dosáhl dosud nezjištěný jedinec, který odpálil dělobuch v podchodu na sídlišti Jižní Svahy. O jeho síle naštěstí svědčilo jen oloupané graffiti ze stěn a stropu.

Krásný nový rok 2022 všem lidem dobré vůle!

– pj –