Zavádění nových technologií do provozu velkoplošných prodejen, kde se stále častěji můžeme setkávat se samoobslužnými pokladnami, mohou chápat někteří jedinci jako snadný způsob, jak odejít z obchodu s nezaplaceným zbožím. To se ale většinou přepočítají, jak dokazuje několik případů z poslední doby.  

Ve čtvrtek 17. března 2022 odpoledne byla hlídka Městské policie Zlín přivolána do supermarketu na sídlišti Jižní Svahy. Zde neunikl pozornosti zaměstnance ostrahy muž, který na samoobslužné pokladně namarkoval pouze část zboží, přičemž další položky držel v ruce a chtěl je získat bez zaplacení.

Jak bylo následně zjištěno, 29letý muž ze Zlína se tímto způsobem pokusil obohatit o zboží za bezmála 900 Kč. Strážníci tak jeho jednání kvalifikovali jako přestupek proti majetku a dotyčný odešel z prodejny bez nezaplaceného nákupu a navíc lehčí o částku, kterou uhradil uloženou pokutu.

Načtení celé řady položek u samoobslužné pokladny vyžaduje nejen aktivní spolupráci zákazníků, ale také jejich elementární poctivost. Abychom byli konkrétní, týká se to především zboží, které není na obalu opatřeno čárovým kódem, nejčastěji právě proto, že žádný obal nemá. Bavíme se tedy hlavně o ovoci, zelenině a pečivu.

V posledních dnech si nelze nevšimnout, že se hlavně mezi mládeží šíří trend, kdy dražší výrobek úmyslně označí na pokladně jako levnější, a uhradí tak nižší částku. Tyto „záměny“ se pochopitelně odrazí v denní inventuře a není tak divu, že to provozovatelům obchodů i jejich zaměstnancům vadí a na tyto drobné podvody se zaměřují.

Pro mládež tak máme malou, ale o to cennější radu: Jestliže vám ušetřená desetikoruna nestojí za problémy před zákonem, NEDĚLEJTE TO!

Samozřejmě, že vedle popsaných typů podvodného jednání nezmizeli ani „klasičtí“ zloději, kteří si zboží naskládají do všemožných úkrytů a pokusí se projít přes pokladnu bez zaplacení.

Dvojice tragédů ve věku 25 a 32 let tak „poctila“ 20. března 2022 svojí návštěvou velkoplošnou prodejnu na ulici Nábřeží. Přímo mezi prodejními regály si naskládali do batohu 6 láhví vodky, přičemž si počínali tak „šikovně“, že jim jedna z nich upadla na zem a rozbila se. Ideální způsob, jak na sebe upozornit.

Strážníci se od obou mužů dozvěděli, že odcizený alkohol měl sloužit jako časoprostorová brána, která jim umožní přesun do jiné dimenze, řečeno jejich slovy: „Chtěli jsme se pořádně ožrat.“

Protože ani jeden z nich nebyl v oblasti majetkových deliktů nováčkem, bude mít podezření z přestupku proti majetku dohru u správního orgánu.

– pj –