Ve dnech 5. – 6. října 2018 se v České republice uskutečnily volby do zastupitelstev obcí.

I tentokrát Městská policie Zlín napomáhala jejich poklidnému průběhu. Během obou volebních dnů bylo vyhlášeno mimořádné bezpečnostní opatření, které začalo půlhodinu před otevřením volebních místností pro voliče, tedy v pátek 5. října 2018 ve 13:30 hodin.

Hlídky MP Zlín tak za oba dny uskutečnily 709 kontrol bezprostředního i širšího okolí volebních místností, na nichž se podílelo 30 strážníků. Dohled byl zaměřen především na dodržování veřejného pořádku a nebyly při něm zaznamenány žádné závažnější problémy, které by mohly narušit řádný průběh voleb.

Také o těchto volbách můžeme říci, že proběhly ve Zlíně poklidně. Drobné nedostatky, které se v několika případech týkaly nesprávného vyvěšení státní vlajky, vyřešili strážníci na místě s předsedy jednotlivých okrskových volebních komisí. V jednom případě nám také byla nahlášena krádež státní vlajky a před jednou z volebních místnosti zapomněli členové volební komise v pátek po jejím uzavření vlajku i označení místnosti. Strážníci je proto uschovali na služebně a ráno před osmou hodinou je vrátili zpět na jejich místo.

Zvýšený počet strážníků ve městě se také projevil na dalších řešených událostech, které však s volbami nijak nesouvisely. Např. během pátečního odpoledne jedna z hlídek řešila rvačku v centru města a těsně před devátou hodinou večerní nalezla jiná hlídka u volební místnosti na sídlišti Jižní Svahy dva podnapilé mladíky.

Chlapci ve věku 16 a 17 let to poněkud přehnali s alkoholem, přičemž mladší z nich se dokonce při pádu na zem pořezal na rukou o střepy z rozbité láhve. Strážníci mu proto poskytli první pomoc a na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Jelikož orientační vyšetření prokázalo v jeho případě na 1,6 promile alkoholu, následoval převoz mladíka k vystřízlivění na dětskou JIP. Staršího aktéra pak předala hlídka MP Zlín jeho rodičům.

V sobotu ve 14:00 hodin proběhlo uzavření volebních místností, ale bezpečnostní opatření městské policie se protáhne až do pozdních odpoledních hodin. Zpracování volebních výsledků se totiž uskuteční v budově zlínské radnice, před níž strážníci nyní monitorují a usměrňují příjezd vozidel okrskových volebních komisí.

– pj –