V pondělí 1. března 2021 zasahovaly hlídky Městské policie Zlín u spoluobčanů, kteří se ocitli ve svízelných situacích a byli odkázáni na pomoc druhých. U některých sehrál svoji negativní roli alkohol, u jiných nepříznivé okolnosti.

Krátce po půl sedmé prověřovali strážníci oznámení, podle nějž se měl v podchodu na ulici Dlouhá nacházet zraněný sedící člověk. Hlídka MP Zlín zjistila, že se jedná o 45letého muže z Tlumačova, u nějž orientační vyšetření prokázalo téměř 2,5 promile alkoholu v dechu. Jelikož se dotyčný poranil na hlavě, přivolali strážníci zdravotnickou záchrannou službu, která jej převezla na úrazovou ambulanci krajské nemocnice.

Několik minut po desáté dopolední pak spěchala jiná hlídka MP Zlín na sídliště Jižní Svahy k ležící ženě na chodníku. V tomto případě strážníci zjistili, že 53letá Zlíňanka právě prodělala epileptický záchvat. Ještě do příjezdu záchranářů zjistili, že také v tomto případě „úřadoval“ alkohol, abychom byli konkrétní – 2,7 promile.

O hodinu a půl později se na strážníky obrátila 57letá žena ze Zlína, která potřebovala pomoc s přesunem své 82leté nemohoucí maminky, kterou přivezla z nemocnice, do bytu. Rádi jsme jim oběma pomohli.

Jen o několik chvil později pak spatřila stejná hlídka 74letou cyklistku, která si při odstraňování provozní závady na svém bicyklu způsobila krvácející poranění na palci pravé ruky. Strážníci využili znalosti z kurzu poskytování první pomoci, a protože motorizované hlídky MP Zlín disponují nezbytnou zdravotnickou výbavou, mohli jí zraněný prst odborně ošetřit.

Několik minut před půl osmou večerní se pak přivolání policie dožadoval 64letý muž ze Zlína. Uváděl, že je mu špatně, ale lékaře na rozdíl od policie prý nepotřebuje.

Hlídka MP Zlín se marně snažila se zjevně podnapilého muže „vymáčknout“ něco kloudného, a tak byl nakonec úspěch, že se zvládl podrobit orientačnímu vyšetření. To prokázalo 2,4 promile alkoholu v organizmu, a když ani přivolaný lékař neodhalil žádnou jinou zdravotní indispozici, bylo o jeho dalším osudu rozhodnuto. Z důvodu absence kontroly vlastního chování jej strážníci převezli k bezpečnému vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice.

– pj –