Letošní vzpomínka na Den boje za svobodu a demokracii měla ve Zlíně pietní charakter. Ten však v odpoledních hodinách narušila potyčka mezi dvěma muži, které museli uklidit až strážníci městské policie.

Krátce po půl čtvrté přijalo stálé operační centrum MP Zlín oznámení od kolemjdoucího svědka. Ten uvedl, že jeden z mužů úmyslně provokuje druhého a ten na něj po chvíli fyzicky zaútočil. Na místo tak ihned spěchala nejbližší motorizovaná hlídka.

O chvíli později strážníci zjistili, že k incidentu došlo mezi 46letým mužem z Tlumačova a 61letým mužem ze Zlína. Mladší z nich se následně přiznal, že staršího úmyslně provokoval, protože se domnívá, že 17. listopadu nemají bezdomovci hyzdit náměstí. Když míra provokací přesáhla únosnou mez, měl se po něm starší ohnat rukou, ale minul. Prudký pohyb však vyvolal v provokatérovi obrannou reakci, kdy se snažil mrštným pohybem vyhnout úderu ruky. Přitom však nejspíš správně nazapracovalo rovnovážné ústrojí vnitřního ucha, neboť se po úhybném manévru nakonec sám poroučel k zemi.

Strážníci si vyslechli v zásadě stejnou historku i od druhého účastníka potyčky a dalšího svědka a poté přistoupili ke zjištění, kolik promile alkoholu v organizmu považují aktéři pietní vzpomínky za důstojnou hladinku. Analyzátor alkoholu v dechu vykázal u staršího muže přes 1,8 promile, v případě mladšího přesáhl hodnotu 3,9 promile!

Přestupky proti občanskému soužití společně s přestupky podle krizového zákona budou mít nyní dohru před správním orgánem.

– pj –