Ačkoliv stávající krizová opatření zasahují do našich životů v dosud nebývalé míře, jejich vliv na omezení konzumace alkoholických nápojů je v optimistickém případě pouze neutrální. Tato se nejspíše pouze přesunula do soukromí a počty podnapilých osob, které řeší strážníci Městské policie Zlín, se nijak významně nezmenšily.

S dvojicí cizinců, kteří se pohybovali po zlínském vlakovém nádraží, se setkala hlídka MP Zlín poprvé v pondělí 2. listopadu 2020 večer. Od mužů se strážníci dozvěděli, že se potřebují dostat do Brna, kde mají nastoupit do zaměstnání. Jelikož byli oba mírně pod vlivem alkoholu, upozornili je strážníci na zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích a poté jim pomohli nalézt vhodný spoj, který by je mohl dopravit do cílové destinace. O necelých devět hodin později však bylo jasné, že se dobrou radou dotyční neřídili.

Krátce před šestou hodinou v úterý 3. listopadu byla přivolána hlídka MP Zlín opět na železniční stanici, kde mělo docházet k popíjení alkoholu dvojící cizinců, z nichž se jeden vymočil přímo na peróně.

Strážníci zjistili, že se jedná o včera řešené cizince ve věku 47 a 55 let, kteří již nebyli pod mírným vlivem alkoholu, ale nacházeli se ve stavu na hranici těžké opilosti a otravy alkoholem. Orientační vyšetření prokázalo u staršího na 3,2 promile alkoholu v dechu, u mladšího pak dokonce 4,1 promile.

Protože v takovém stavu zcela pochopitelně nedokázali kontrolovat své chování, bylo o jejich dalším osudu rozhodnuto. Po provedeném lékařském vyšetření je strážníci převezli nikoliv do Brna, ale jen do Kroměříže, kde se dočkali vystřízlivění v útulných prostorách tamní záchytné stanice.

Ve stejný den, hodinu před polednem, prováděla hlídka Útvaru kynologické služby MP Zlín kontrolu autobusového nádraží. Zde pozornosti strážníků nemohla ujít skupina sociálně nepřizpůsobených osob, které se obvykle netrápí s dodržováním žádných předpisů, aktuální krizová opatření nevyjímaje. Co mohlo skončit pokojným rozchodem, nabralo na dramatičnosti v okamžiku, kdy se jeden z přítomných pokusil uchopit za hlavu služebního psa a vzápětí se dokonce sápal po střelné zbrani strážníka. Jak se asi dalo čekat, následovalo použití donucovacích prostředků a 42letý muž z Uherského Brodu skončil na zemi s pouty na rukou. Ani v této poloze však ze sebe nepřestával chrlit proud nadávek a urážek toho nejvulgárnějšího kalibru.

Po provedeném orientačním vyšetření, které v jeho případě prokázalo přes 2,5 promile alkoholu v dechu, také on putoval k vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice. Jeho protiprávní jednání, kdy bude čelit obvinění hned z několika přestupků, bude mít dohru před správním orgánem.

Ve středu 4. listopadu před polednem pak byla hlídka MP Zlín přivolána na zastávku MHD v místní části Prštné, kde byl vyloučen z přepravy 36letý muž z Luhačovic. Čerstvý vzduch mu však v tomto případě vyloženě prospěl a po krátkém odpočinku dal na doporučení strážníků a k místu svého ubytování se odebral pěšky.

To, co se u předchozího události povedlo hned na poprvé, chvíli trvalo v případě 30letého muže, který se v pátek 6. listopadu po „policejní hodině“ nacházel u zastávky MHD na sídlišti Jižní Svahy.

Mladý muž si byl od prvních okamžiků vědom, že to s alkoholem poněkud přehnal a ačkoliv analyzátor alkoholu v dechu vykázal hodnotu 3,7 promile, dotyčný dokázal jakž takž kontrolovat své chování. S hlídkou se dokonce ztotožnil v tom, že by se měl odebrat ke svému nedalekému bydlišti a tímto směrem následně sám zamířil. Bohužel nepříliš úspěšně, a tak jej strážníci po neúspěšném pokusu raději doprovodili a předali jeho družce. Ta si jej převzala do své péče a potvrdila, že se v jeho případě jedná údajně o běžný stav. Pokud tomu tak skutečně je, rozhodně si myslíme, že jej nelze považovat za uspokojivý a zaslouží si další řešení.

Prozatím poslední převoz do protialkoholní záchytné stanice realizovala hlídka MP Zlín v neděli 8. listopadu krátce po poledni.

V centru krajského města se totiž nacházela dvojice mužů ve věku 37let, u nichž orientační vyšetření prokázalo 3 a 3,8 promile alkoholu v dechu. Jelikož ani jeden z nich nedokázal v důsledku těžké opilosti kontrolovat své chování, čekalo je střízlivění ve specializovaném zdravotnickém zařízení.

– pj –