Léto je neodmyslitelně spjato s dovolenou a cestováním do více čí méně vzdálených destinací. V následujících řádcích se proto pokusíme připomenout, že toto období, kdy lidé opouští své domovy, může být také spojeno se zvýšeným bezpečnostním rizikem.

Nejdůležitější opatření k zabezpečení vlastního majetku musí každý udělat ještě před samotným odjezdem. Doporučujeme tak, abyste na něj zbytečně neupozorňovali a přesný termín dovolené by měli znát pouze ti, kterým opravdu důvěřujete.

Vstupní dveře do domu či bytu by měly být kvalitní samy o sobě a samozřejmostí je používání bezpečnostních zámků. Cenné věci by měly být po dobu delší nepřítomnosti uloženy na bezpečném místě, ideálně v trezoru či schránce zabudované ve zdi.

Velmi doporučujeme přerušení dodávky poštovních zásilek a reklamních letáků nebo zajištění pravidelného výběru poštovní schránky spolehlivou osobou. Určitě nenechávejte trvale zatažené závěsy či žaluzie, užitečnými mohou být také technická zařízení, která dokáží vzbudit zdání, že se v bytě nachází jeho uživatelé. Vůbec nejlepší je, pokud váš dům či byt během dovolené zkontroluje někdo z rodiny či dobrých známých.

Praktickou radou může být pořízení fotodokumentace vnitřních prostor bytu, jeho vybavení a cenných věcí, včetně opsání výrobních čísel.

Majitelé rodinných domů by měli učinit taková opatření, aby neusnadňovali pachatelům vloupání. Je proto dobré zabezpečit okolí objektu, nenechávat zde volně přístupné žebříky, nářadí či jiné nástroje.

Zejména pro obyvatele bytových domů pak platí, aby nebyli lhostejní k pohybu cizích lidí v domě a věnovali pozornost také majetku svých sousedů. K mnoha vloupáním totiž došlo v denní době, kdy zloději ukradené věci odváželi rovnou nákladním autem a tvářili se jako stěhovací firma.

Žijeme v digitální době, kdy drtivá většina lidí používá sociální sítě. Chápeme, že se lidé chtějí pochlubit úžasnými fotkami z nádherné dovolené, ale opět bychom doporučovali odložit jejich zveřejnění raději až na dobu po návratu domů.

Pokud byste přeci jen zjistili, že váš dům či byt navštívil někdo nezvaný, nevstupujte dovnitř, s ničím nemanipulujte, neuklízejte a pokud možno na nic nesahejte. Co možná nejdříve kontaktujte policii a učiňte veškerá opatření pro vlastní bezpečnost, pokud by se pachatel ještě nacházel na místě.

Děkujeme, že i před odjezdem na dovolenou myslíte na zabezpečení svých domovů a přejeme všem čtenářům webu MP Zlín, aby je po návratu domů žádné nepříjemné překvapení nečekalo. 

– pj –