Ani poslední den roku 2018 se příliš nelišil od ostatních. Městská policie Zlín tak řešila sociálně nepřizpůsobené osoby i krádeže v obchodech. Do nového roku vstoupil Zlín poměrně klidně, ale nad ránem se odehrál vážný incident, při kterém došlo k útoku na strážníka a později také na lékařku záchranné služby.

Na alkoholový dýchánek nebo za účelem jejich dalšího prodeje se pokusil půlhodinu po poledni odcizit 35letý muž tři láhve irské whisky v celkové hodnotě bezmála 1 500 Kč. Přitom jej však přistihl zaměstnanec ostrahy a tak místo alkoholu dotyčný z místa odcházel s dvoutisícovou pokutou.

K poslední krádeži starého roku, kterou řešili strážníci MP Zlín, došlo krátce před druhou odpolední. Tentokrát byl přistiženým pachatelem 67letý muž, který se pokusil na Silvestra odcizit, světe div se, vodovodní baterii za necelých 1 200 Kč. Také on opouštěl obchod bez zboží, ale s pokutou za přestupek proti majetku.

Během celého dne se strážníci zaměřovali také na prevenci krádeží a vloupání do vozidel na parkovištích obchodních center a supermarketů. Silvestrem tak vyvrcholilo bezpečnostní opatření „Advent“, které trvalo od začátku prosince. Častá přítomnost hlídek MP Zlín v místech s vysokým množstvím nakupujících tak zcela jistě přispěla k tomu, že nebyl zaznamenán žádný nárůst tohoto druhu trestné činnosti. Nemalou měrou však k jejímu úspěchu přispěli i ti spoluobčané, kteří nebrali naše doporučení na lehkou váhu a sami se aktivně podíleli na zabezpečení svého majetku.

K nepřizpůsobivým osobám, které hledaly útočiště před lezavou zimou v nejrůznějších vytápěných prostorách, vyjížděly hlídky MP Zlín několikrát. Obvyklým problémem těchto jedinců byla totiž nemírná konzumace alkoholu a následné obtěžující projevy vůči svému okolí.

Příchod nového roku 2019 spontánně oslavila přibližně padesátka lidí na náměstí Míru v centru Zlína. Na klidný průběh dohlížely hlídky městské i republikové policie a vše proběhlo bez vážnějších incidentů. V jednom případě strážníci uhasili papírovou baterii zábavné pyrotechniky, která se vzňala po odpálení ohňostroje.

Čtyři minuty po půlnoci pak přijalo stálé operační centrum stížnost obyvatelky jednoho z bytových domů, kterou rušily výbuchy petard a ohňostrojů. Hlídka MP Zlín následně na daném místě prověřila, jestli nedochází k ohrožení bezpečnosti, ale o rušení nočního klidu se v žádném případě nejednalo. Jeho doba je totiž ve Zlíně stanovena na silvestrovskou noc až od druhé hodiny ranní.

Kolem půlnoci začali „úřadovat“ také výtržníci, kterým vadily vývěsky, popelnice, zaparkovaná auta nebo v jednom případě také vstup do prodejny. Jestli šlo o poškození cizí věci nebo pokus o vloupání objasní v tomto případě teprve další vyšetřování.

V hluboké noci pak řady slavících již notně prořídly a většina obyvatel se chtěla uložit k novoročnímu spánku. Strážníci ale museli v několika případech upozornit jejich sousedy, kteří hodlali pokračovat v bujaré party až do rána.

Osm minut po půl páté pak vyjížděla hlídka MP Zlín do ulice Sokolská, kde se uprostřed frekventované silnice pohyboval podnapilý muž, který vstupoval před přijíždějící automobily.

Strážníci zjistili, že se jedná o 27letého muže se sluchovým postižením, u nějž orientační vyšetření prokázalo přes 2,2 promile alkoholu v organizmu. U dotyčného se projevovaly v důsledku opilosti změny nálad, při nichž nedokázal kontrolovat své chování. Za normálních okolností by tak následoval jeho převoz do protialkoholní stanice, kde však bylo během silvestrovské noci plno. Hlídka MP Zlín jej proto převezla do místa bydliště, kde jej chtěla předat do péče jeho otce. Když mu pak jeden ze strážníků objasňoval, co se jeho potomek prováděl, došlo k nečekanému útoku syna na strážníka. Dotyčný jej zasáhl pěstí do hlavy, načež byl rychle zpacifikován za použití donucovacích prostředků a skončil v poutech. K dalšímu útoku došlo při lékařském vyšetření v sanitním voze, kde zuřivec napadl lékařku zdravotnické záchranné služby.

Vyšetřování protiprávního jednání agresivního opilce nyní provádí republiková policie.

– pj –