Osudové okamžiky v životě 45letého muže ze Zlína se odehrávaly ve čtvrtek 26. září 2019 večer.

Těsně před desátou hodinou přijalo stálé operační centrum Městské policie Zlín oznámení, že v blízkosti Bartošovy čtvrti sedí na železniční trati pravděpodobně podnapilý muž. Ten během hovoru vstal a vydal se po kolejích směrem k centru města.

Hlídka MP Zlín na místo dorazila během čtyř minut a dotyčného zastihla na vyšlapané stezce vedle kolejí. Strážníci jej odvedli do bezpečné vzdálenosti a dozvěděli se o jeho trápení. Muž se jim svěřil, že se dnes rozešel se svojí přítelkyní, má toho moc v práci a rozhodl se, že nejlepším řešením této bezvýchodné situace bude ukončení života skokem pod vlak.

Strážníci u něj provedli orientační vyšetření, které prokázalo, že mu v organizmu koluje přes 2,2 promile alkoholu. Vzhledem k jeho psychickému rozpoložení pak na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která si muže převzala k dalšímu opatření.

 

I když život nepřináší jen příjemné a radostné chvíle, je dobré si uvědomit, že každá, byť i ta nejkomplikovanější situace, má vždy několik řešení. Sebevražda je však řešením konečným a nezvratným.

Člověk, který o sebevraždě vážně uvažuje, obvykle vysílá určité signály. Jedná se v podstatě o volání o pomoc, ke kterým by nemělo být jeho sociální okolí, zejména pak nejbližší rodina a přátelé, neteční.

Pojmenování problému, hledání alternativního řešení, uvolnění emocí či dohoda o odložení sebevraždy mohou být cestou k záchraně lidského života. Ani sebelepší intervence však není zárukou toho, že sebevražda nebude spáchána.

– pj –