Těžkou životní situaci po rozchodu s partnerkou řešil v neděli 11. října 2020 ráno 24letý muž. Zvolený způsob však byl více než nešťastný.

Krátce před osmou hodinou ranní vytočil linku tísňového volání 156 bývalý strážník Městské policie Zlín. Operačnímu důstojníkovi sdělil, že poblíž svého bydliště vytáhl z vozidla zaparkovaného v garáži muže, který se nejspíše pokusil o otravu výfukovými plyny. Na místo tak okamžitě zamířila nejbližší motorizovaná hlídka a současně byla vyrozuměna také zdravotnická záchranná služba.

Strážníci na místo dorazili během čtyř minut a zjistili, že bývalého kolegu přivolala sousedka, která venčila psa a všimla si, že uvnitř zavřené garáže je slyšet běžící motor automobilu. Ihned poté se vydal na místo a když dveře garáže otevřel, spatřil nastartovaný vůz, který měl přivedeny výfukové plyny hadicí do kabiny, kde seděl mladý muž. Tohoto bez zaváhání vyvedl z vozu i z garáže na čerstvý vzduch, odkud zavolal pomoc.

Hlídka MP Zlín následně komunikovala s mužem, který se pokusil o sebevraždu. Strážníkům se svěřil, že tak učinil z důvodu rozchodu se svojí přítelkyní, po němž již neviděl smysl své další existence. Hlídka poté na místo přivolala republikovou policii a také provedla orientační vyšetření na ovlivnění alkoholem, které prokázalo přes 0,7 promile. Mladého muže poté záchranáři převezli k dalšímu vyšetření do krajské nemocnice.

I když život nepřináší jen příjemné a radostné chvíle, je dobré si uvědomit, že každá, byť i ta nejkomplikovanější situace, má vždy několik řešení. Sebevražda je však řešením konečným a nezvratným.

Člověk, který o sebevraždě vážně uvažuje, obvykle vysílá určité signály. Jedná se v podstatě o volání o pomoc, ke kterým by nemělo být jeho sociální okolí, zejména pak nejbližší rodina a přátelé, neteční.

Pojmenování problému, hledání alternativního řešení, uvolnění emocí či dohoda o odložení sebevraždy mohou být cestou k záchraně lidského života. Ani sebelepší intervence však není zárukou toho, že sebevražda nebude spáchána.

– pj –