Dva případy, kdy došlo k narušení občanského soužití kvůli chytrým mobilním telefonům, řešili strážníci Městské policie Zlín v noci z 26. na 27. září 2018.

Popravdě řečeno, problém nebyl ani v jednom případě v samotném elektronickém přístroji, ale v obsahu, který zůstal v některých aplikacích uložen. Protože se jednalo o choulostivé či ryze intimní informace, bylo v kombinaci se žárlivým partnerem na problém zaděláno.

Několik minut po desáté hodině zamířila hlídka MP Zlín do jednoho z bytů v centru města. Důvodem bylo oznámení od 29leté ženy, která měla být napadena svým 35letým přítelem. Ten jí měl také odcizit mobilní telefon a nyní se na ni dobývá přes zamčené vstupní dveře.

Strážníci následně zjistili, že dvojice nejprve společně degustovala burčák, přičemž muž pojal podezření, že jeho přítelkyně si píše také s jiným mužem. Požadoval po ní proto, aby mu ukázala svůj telefon, což žena odmítla. A tak se následně strhla potyčka, při které jí muž přístroj násilím vytrhl, oba poté vyběhli z bytu na ulici, ale ženě se vzápětí podařilo vrátit dovnitř, kde se zamknula.

Kousek od domu pak nalezla hlídka také jejího přítele, který při potyčce utrpěl kousance na horních i dolních končetinách. Co se týče předmětného mobilu, ten měl údajně někde vytratit. Strážníci společně s policisty jej ale poté nalezli v odpadním kanále za domem.

Vzhledem k násilné povaze celého incidentu si věc převzala k dalšímu šetření hlídka republikové policie.

Hodinu po půlnoci pak přijalo stálé operační centrum MP Zlín oznámení od 46letého muže. Toho měla krátce předtím nahánět po domě s kovovým dvojitým hrotem na grilování v ruce jeho 26letá expřítelkyně s tím, že ho zabije.

Na místo ihned vyrazily dvě nejbližší motorizované hlídky MP Zlín. Ty po příjezdu zjistily, že incidentu předcházela společná návštěva restaurace a po návratu domů měla žena vzít jeho mobilní telefon, s nímž se zamknula v jedné z místností a zevrubně prověřila jeho obsah.

Stejně jako v prvním případě následovala potyčka, při níž došlo k poškození vnitřního vybavení, a mezi peprnými nadávkami padaly také poměrně agresivní výhrůžky.

Po konzultaci s hlídkou republikové policie byla tato věc následně kvalifikována jako přestupek proti občanskému soužití, který nyní bude mít dohru před správním orgánem.

MP Zlín proto doporučuje uživatelům mobilních telefonů (nejen těch chytrých), kteří v něm přechovávají nějaký ryze důvěrný obsah, aby nikomu nesdělovali přístupový kód, zvolili takovou aplikaci, která bude pro přístup k citlivým datům vyžadovat další autorizaci, nebo aby se důkladně seznámili s funkcí tlačítka „delete“.

– pj –