Někteří lidé s kladným vztahem k alkoholu odůvodňují jeho častou konzumaci heslem „cvičení dělá mistra“. Bohužel přitom ne vždy správně odhadnou míru, která je ještě společensky akceptovatelná, o zdravotních rizicích z toho vyplývajících pak raději ani nemluvě. Se dvojicí opilců, kteří se sami vystavili nebezpečí ohrožení vlastního zdraví, se v pondělí 21. července 2020 potýkali také hlídky Městské policie Zlín.

Krátce před osmou hodinou ranní byli přivoláni strážníci z okrsku Jižní Svahy na jednu z tamních zastávek MHD. Zde došlo k tomu, že 63letý místní muž po vystoupení z vozu MHD zavrávoral, upadl na zem a nebyl schopen vstát.

Hlídka MP Zlín zjistila, že nejpravděpodobnější příčinou ztráty kontroly jeho chování bude podnapilost, konkrétně na 3,3 promile alkoholu v organizmu. To záhy potvrdila také lékařka zdravotnické záchranné služby, a tak následoval převoz dotyčného k bezpečnému vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice.

Kromě nákladů na převoz a pobyt ve specializovaném zdravotnickém zařízení nyní muže čeká také řízení o přestupku. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek totiž zakazuje podnapilým osobám, které nedokáží kontrolovat své chování, vstupovat a zdržovat se v dopravním prostředku veřejné dopravy a na nástupišti. Na porušení tohoto zákazu pak zmíněný předpis pamatuje pokutou do výše 20 000 Kč.

Druhá událost se odehrála v podvečer, tentokrát v bytovém domě v centru Zlína, kde jeden z obyvatel nalezl na domovní chodbě zcela nahého sedícího souseda

Strážníci zjistili, že se jedná o 44letého muže, který je zjevně pod vlivem alkoholu. Hlídce se následně podařilo zkontaktovat rodinné příslušníky dotyčného, od nichž zjistila, že měl muž požít větší množství léků na spaní, jimž kombinace s alkoholem pochopitelně nesvědčí.

Hlídka MP Zlín proto na místo přivolala zdravotnickou záchrannou službu, která převezla intoxikovaného muže k dalšímu ošetření do krajské nemocnice.

– pj –