Oznámení o seniorovi, který přestal reagovat na pokusy o navázání telefonického kontaktu, prověřovala hlídka Městské policie Zlín v pondělí 27. března 2023 odpoledne. Jak se záhy ukázalo, rozhodnutí oznamovatele kontaktovat strážníky bylo více než správné.

Pár minut po třetí hodině vyjížděla hlídka Útvaru operativního zásahu MP Zlín do bytového domu v centru krajského města. Po příjezdu se strážníci pokusili zkontaktovat s 69letým mužem, přičemž zjistili, že se nachází uvnitř svého bytu. Tomu se po chvíli podařilo s vypětím všech sil připlazit ke vstupním dveřím a hlídce otevřel. Jak bylo poté zjištěno, imobilní muž během víkendu sesedl ze svého invalidního vozíku a již se nedokázal vlastními silami dostat zpět. Více než dva dny nic nejedl, a byl tudíž velmi slabý a dehydrovaný.

MP Zlín na místo přivolala zdravotnickou záchrannou službu, která seniora převezla do Krajské nemocnice Tomáše Bati. Strážníci také vyrozuměli o nešťastné události s dobrým koncem jeho příbuzné.

Situace, kdy dojde k pádu imobilního člověka z vozíku nebo lůžka, se stávají poměrně často a zlínští strážníci pomáhají s jejich zvednutím přibližně jedenkrát do týdne. Problém přitom mnohdy představuje skutečnost, že se nepodaří zvednout indisponovanou osobu jeho rodinným příslušníkům, kteří jsou také ve vysokém věku nebo nemají dostatek potřebné síly. Pokud ovšem žije takový člověk sám, měl by mít vždy u sebe nebo v dosahu mobilní telefon, aby si mohl přivolat pomoc. Bez něj se totiž může stát vlastní byt vězením, z nějž není uniku.

– pj –