Komu není rady, tomu není pomoci. Asi tak by se dala nejlépe vystihnout událost, ke které došlo v sobotu 24. dubna 2021 kolem poledne ve zlínské místní části Podhoří.

Tou dobou prováděla hlídka Městské policie Zlín z okrsku Malenovice kontrolu lokality a pozornosti strážníků neunikl muž, který bezvládně seděl za volantem zaparkovaného automobilu. Na dotaz, jestli je po zdravotní stránce v pořádku a nepotřebuje pomoc, dotyčný po procitnutí uvedl, že pouze spal. Svoji únavu odůvodnil předchozí konzumací alkoholických nápojů a následně strážníky ujistil, že přesně chápe pravidla silničního provozu, které vylučují, aby ve svém stavu automobil řídil. Hlídka se s ním proto rozloučila, načež si 40letý muž z okresu Zlín vůz zabezpečil a místo opustil.

O necelou hodinu později ale strážníci z té samé hlídky zjistili, že předchozí ujištění dotyčného nebylo pravdivé. Při další kontrole jej totiž spatřili, jak řídí svůj automobil. Když ho poté zastavili, následovalo orientační vyšetření, které prokázalo téměř 3 promile alkoholu v dechu!

Tato hodnota řidiče spolehlivě kvalifikovala mezi podezřelé z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, na který pamatuje trestní zákoník trestem odnětí svobody až na délku jednoho roku. Strážníci proto nezodpovědného řidiče omezili na osobní svobodě a předali k dalšímu šetření kolegům z republikové policie.

– pj –