Venkovní teploty prakticky každodenně atakují třicítku a pohyb po rozpálených ulicích a cestách se tak stává mnohdy utrpením. Řidiči ve vozidlech dnes sice mohou vzduch ochlazovat pomocí klimatizace, ale přesto se o žádném velkém komfortu hovořit nedá. Na co by však řidiči neměli nikdy a za žádných okolností zapomenout?

Naše nejdůležitější upozornění zní na první pohled banálně: NIKDY NENECHÁVEJTE V LETNÍCH VEDRECH V ZAMKNUTÝCH A ZAPARKOVANÝCH AUTECH ŽIVÉ BYTOSTI!

Bohužel případy z celého světa dokazují, že zdaleka ne všichni motoristé na toto základní pravidlo myslí a celá řada událostí končí tragicky. Vzpomeňme loňský případ z Brna, kde městští strážníci na poslední chvíli zachránili z auta na parkovišti u supermarketu tříletou dívenku, zatímco její rodiče přibližně dvacet minut nakupovali. Tragédie postihla také rodiny ze sousedního Slovenska, kdy v jednom případě otec zapomněl vysadit dvouletou Kristínku ve školce, a ta poté zemřela v autě na parkovišti před jeho zaměstnáním, v druhém případě pak stejně staré dítě v autě nepřežilo matčino odběhnutí na vyšetření do nemocnice. Zjištěná tělesná teplota dosáhla 46 stupňů, přičemž smrt nastává při 42 stupních.

Teplota v zavřeném autě na slunci extrémně rychle stoupá. To je nebezpečné nejen pro děti, ale také pro domácí zvířata. Všichni to ví, ale přesto zprávy ze zahraničí dokazují, že se tyto případy stále dějí, naposledy před pár dny u tříměsíčního děvčátka ve Spojených státech.

Někdy může jít o prosté zapomenutí, kdy dítě během cesty usne, je zticha, a rodič si neuvědomí, že je ve voze společně s ním, ale někdy si dospělý myslí, že malý potomek tu chvíli prostě vydrží. A to může být osudný omyl.

Prosíme proto, aby motoristé, kteří přepravují ve voze živé bytosti, pamatovali vždy na jejich bezpečí, a to nejen při jízdě, ale i při parkování. Pokud náhodou zjistíte, že v cizím zaparkovaném autě se nachází dítě v ohrožení života, vždy zalarmujte záchrannou službu, policii a v případě nutnosti neváhejte rozbít boční okénko a poskytněte mu první pomoc.

– pj –