Včerejší úklid dřevěných prodejních stánků a betléma, které od konce listopadu zdobily zlínské náměstí Míru, udělal na dalších jedenáct měsíců tečku za svátečním programem, který v centru Zlína zpříjemňoval jeho obyvatelům i návštěvníkům adventní čas.

Městská policie Zlín se v tomto období zaměřovala na všechna místa s vyšší koncentrací osob, úzký střed Zlína přitom nevyjímaje. Nepřekvapí proto, že mezi poměrně časté případy patřily také záchyty nenechavců, kteří se pokoušeli obohatit krádežemi peněz z betléma. Do oploceného prostoru mezi dřevěné sochy totiž mnozí kolemjdoucí vhazovali mince pro štěstí, které byly následně použity pro charitativní účely.

Mezi přistiženými převažovaly povětšinou sociálně nepřizpůsobené osoby, s nimiž byla věc vyřešena po vrácení hotovosti domluvou a poučením, kde ve své situaci mohou vyhledat sociální pomoc. Poslední taková událost se odehrála ve čtvrtek 5. ledna 2023 hodinu a půl po půlnoci, kdy hlídka MP Zlín přistihla 33letého muže z okresu Zlín, který překonal oplocení a pohyboval se mezi sochami. Při následném prověření totožnosti však vyšlo najevo, že jeho osobní údaje figurují v databázi hledaných osob, kdy byl na něj vydán příkaz k zatčení. Strážníci jej proto předvedli na zlínské obvodní oddělení republikové policie, kde jej předali policistům k dalšímu opatření.

– pj –