Také v novém roce zasahují strážníci Městské policie Zlín u spoluobčanů, kteří se ocitli v ohrožení zdraví a života. Níže nabízíme pár případů z uplynulého víkendu.
V sobotu 4. ledna 2025 krátce po poledni se na linku tísňového volání 156 obrátil řidič taxislužby, kterému předtím volala jeho klientka. Ta mu sdělila, že včera ve svém bytě upadla a od té doby nedokáže vlastními silami vstát. Vzápětí se na jeho radu dovolala strážníkům i sama žena, která potvrdila skutečnosti z prvotního oznámení. Do jejího bydliště tak okamžitě zamířila hlídka Útvaru operativního zásahu MP Zlín.
O několik chvil později se strážníkům podařilo navázat se ženou verbální kontakt přes vstupní dveře bytu. Protože 71letá žena nebyla v bezprostředním ohrožení života, byl v zájmu zabránění vzniku větší škody při násilném otevření bytu na místo přivolán zámečník.
Následně strážníci vstoupili dovnitř a vedle postele nalezli na zemi ležící seniorku. Ta byla při plném vědomí a stěžovala si pouze na bolest v boku, který si nejspíše narazila při pádu. Operační důstojník MP Zlín proto požádal o vyslání zdravotnické záchranné služby, která poté ženu převezla k dalšímu vyšetření do krajské nemocnice.
V nemocnici skončil také 41letý muž ze Zlína, kterému vcelku pochopitelně nesedla kombinace léků na duševní poruchu a vodky. Že se nejednalo jen o malého panáka, dokázalo orientační vyšetření, při němž se analyzátor alkoholu v dechu zastavil na hodnotě bezmála 3 promile.
Ke zraněnému muži, který ležel na zemi v centru Zlína, pak zamířila motorizovaná hlídka MP Zlín v neděli 5. ledna krátce před půl čtvrtou ranní.
Strážníci zjistili, že 49letý muž z Tlumačova má krvácející poranění v oblasti hlavy, je při vědomí, ve střízlivém stavu a komunikuje. Také v jeho případě byl nutný příjezd zdravotnických záchranářů, kteří jej převezli do nemocnice.
Naopak ani rychlý zákrok strážníků již nedokázal v neděli večer pomoci seniorovi, kterému se nemohli dovolat jeho příbuzní. Když byl jejich několikátý pokus o telefonický hovor neúspěšný, také oni se obrátili s žádostí o pomoc na MP Zlín.
Hlídky na místo dorazily během několika málo minut od přijetí oznámení, a současně bylo zjištěno, že zde již v minulosti zasahovaly v obdobné situaci, kdy muž prodělával hypoglykemický záchvat. Strážníci proto požádali o spolupráci uživatele sousedních bytů, kteří jim umožnili vstup na balkon, odkud se pak dostali za pomoci lezecké techniky na balkon bytu seniora. Poté strážníci spatřili uvnitř ležícího muže, a když s použitím síly vstoupili dovnitř, zjistili, že mu již bohužel nemohou pomoci. Na místo byla proto přivolána Policie ČR, která si věc převzala k vlastnímu šetření.
– pj –