Letní prázdniny jsou v plném proudu a teplé počasí přímo vybízí k pobytu venku a dobré zábavě s přáteli. Ta se bohužel mnohdy neobejde bez konzumace alkoholických nápojů, a to ani u mládeže, která by se od něj měla držet vzhledem k věku na hony daleko.

Hned v prvním týdnu prázdnin zjistila hlídka Městské policie Zlín v parku Komenského podnapilou 16letou dívku, která se zde nacházela kolem druhé hodiny ranní ve společnosti svých přátel. Orientační vyšetření v jejím případě prokázalo na 1,7 promile alkoholu v organizmu a dotyčnou ani tak netrápilo, že si může konzumací velkého množství alkoholických nápojů uškodit, jako to, že jí hlídka MP Zlín překazila zábavu s šesticí již dospělých chlapců. Strážníkům také neopomněla sdělit, že to podle jejího kvalifikovaného názoru zbytečně hrotí.

Hlídka MP Zlín si stanovisko mladého děvčete se zaujetím vyslechla a hned poté vyrozuměla jejího zákonného zástupce. Za necelou půlhodinu si ji tak převzali rodiče a o události bude také vyrozuměno Oddělení sociálně právní ochrany dětí zlínského magistrátu.

Prozatím poslední podobný incident se odehrál ve středu 8. července 2020 odpoledne v místní části Malenovice.

Krátce po páté hodině byla přivolána hlídka MP Zlín k trojici mladých lidí, mezi nimiž se nacházela dívka zjevně ovlivněná nemalým množstvím zkonzumovaného alkoholu. Po příjezdu strážníci zjistili, že dotyčné je teprve 13 let, ale elektronický analyzátor vykázal hodnotu téměř 1,5 promile alkoholu v dechu.

Podnapilá dívka jakoukoliv konzumaci alkoholu popírala, s hlídkou spolupracovala jen velmi neochotně a její chování lze shovívavě označit jako drzé. I když se po chvíli na místo dostavili její rodiče, museli strážníci přivolat také zdravotnickou záchrannou službu. Dívka totiž přestávala komunikovat a hrozila jí ztráta vědomí. Po zásahu lékaře však nakonec mohla zůstat v péči rodinných příslušníků.

Že ani plnoletost automaticky nedělá z člověka experta přes konzumaci alkoholu, dokládá případ 20letého mladíka ze závěru minulého týdne. Jeho vrávoravá a nekoordinovaná chůze v blízkosti říčního toku nenechala chladným náhodného svědka, který vytočil linku 156.

Jen o několik minut později pak motorizovaná hlídka MP Zlín dotyčného nedaleko označeného místa nalezla. Mladý muž se blábolivě pochlubil předchozí konzumací vodky a následně u něj byla zjištěna hodnota 2,7 promile alkoholu v organizmu. Čím se již ale pochlubit nedokázal, byl bezpečný pohyb ve vzpřímeném postoji. Ještě před příjezdem strážníků totiž upadl na chodník a způsobil si krvácivé odřeniny na hlavě i končetinách.

Hlídka MP Zlín proto k dotyčnému přivolala zdravotnickou záchrannou službu, která nezkušeného mladíka ošetřila a převezla k hospitalizaci do krajské nemocnice.

Upozorňujeme v této souvislosti, že podání nebo prodej alkoholu osobě mladší 18 let může být podle závažnosti buď přestupkem (pokuta 150 000 Kč v případě fyzických osob nebo až 1 000 000 Kč v případě fyzických podnikajících a právnických osob) nebo trestným činem (až 1 rok odnětí svobody).

– pj –