Před několika dny upozorňovala Městská policie Zlín na skutečnost, že během probíhajících jarních prázdnin se strážníci setkávají s dětmi, které se uchylují ke konzumaci alkoholických nápojů. Případ nezletilé dívky, která ve stavu těžké opilosti skončila na jednotce intenzivní péče krajské nemocnice, ale nebyl zdaleka jediný.

Čerstvě 18letého mladíka, který ležel v úterý 26. února 2019 v blízkosti známé zlínské diskotéky, nalezla hlídka MP Zlín hodinu a čtvrt po půlnoci. Mladého muže, který s 1,3 promile alkoholu v organizmu nedokázal kontrolovat své chování, uchránila před střízlivěním na záchytce pouze skutečnost, že se na místo dostavila jeho maminka, která si jej od strážníků převzala do domácí péče.

Stejná noc, ale o hodinu později, Lesní čtvrť. Zde jiná hlídka MP Zlín nalezla dva mladíky ve věku 16 a 17 let, kteří se před ní snažili schovat ve křoví. Důvodem byla jejich opilost, kdy analyzátor alkoholu v dechu vykázal hodnoty 0,7 a 1,4 promile. Také v tomto případě se na místo dostavil zákonný zástupce jednoho z nich, který si je od strážníků převzal.

Krátce před půl čtvrtou pak jiná hlídka MP Zlín spěchala na Benešovo nábřeží, kde měla čtveřice mladíků rozkopávat popelnice.

O několik minut později pak strážníci zjistili, že mají co do činění s hochy ve věku 14 – 16 let, u nichž orientační vyšetření prokázalo hodnoty od 0,7 po 1,4 promile alkoholu v dechu. Horní hodnota přitom patřila nejmladšímu z nich. Ke shazování popelnic se hoši přiznali a důvodem měla být skutečnost, že se o jednu z nich kamarád poranil, a tak nejspíš chtěli ztrestat i ty ostatní, které tam v noci jen tak tupě a beze slova stály.

Chlapci si následně způsobené znečištění uklidili a poté je strážníci předali jejich rodičům. Podezření z přestupků proti veřejnému pořádku ale bude mít dohru před správním orgánem.

Protože se blíží víkend, kdy nejen ve Zlíně proběhne celá řada akcí pro studenty a mládež, MP Zlín opět důrazně apeluje na rodiče dospívajících dětí, aby měli přehled o tom, kde a s kým se jejich potomek nachází, a aby s nimi s předstihem prodiskutovali otázky vztahující se k rizikům dospívání a zejména konzumaci alkoholických nápojů.

– pj –